Bezpieczna podróż, czyli przygotowania przed wyjazdem

Transport, zarówno ten krajowy, jak międzynarodowy jest bardzo specyficzny. Z jednej strony udajemy się niekiedy do bardzo odległych miast a nawet krajów z drugiej zostawiamy w domu żony, dzieci i bliskich. Jeżeli chcemy bezpiecznie do nich powrócić, musimy pamiętać, że nasze zachowania i stan samochodu ma na to duży wpływ. Dbając o to z pewnością po raz kolejny wrócimy szczęśliwi. W takich, szczególnie długich trasach, kabina samochodu, staje się drugim domem.

Z tego też powodu, jeszcze przed wyjazdem należy zadbać o właściwy stan techniczny pojazdu. Dzięki temu sami nie będziemy zagrażać bezpieczeństwu innym i nie zostaniemy zatrzymani przez policję, która w skrajnych przypadkach, może nam odebrać dokumenty, czym zakończymy nasz wyjazd. Warto, więc sprawdzić zarówno czy nie wyciekają z samochodu płyny takie jak olej, smary czy benzyna. Warto również upewnić się w kwestii odpowiedniego zabezpieczenia ładunku. Jak każdy wie, w telewizji są już programu, gdzie policja zatrzymuje przysłowiowych „piratów” i kwestią sporną często jest właśnie takim niezabezpieczony ładunek. Komplet ważnych dokumentów to rzecz, którą wymieniam raczej dla jasności, jak i tych, które by o tym przypadkiem zapomniały.

Istotne jest również ogumienie, które posiada nasz samochód. W przypadku hamowania, szczególnie tego nagłego, to między innymi, od jakości opon zależy to czy i jak szybko się zatrzymamy. Należy w tym momencie pamiętać o prędkości, która może dodatkowo wydłużyć tę drogę. Cechami dobrych opon to między innymi cichobieżność, niewielki opory podczas toczenia, jak również brak wyraźnych uszkodzeń. Ważne jest również to by miały one dużą trwałość. Jest to ważne, gdyż to właśnie one przenoszą wszystkie siły pomiędzy pojazdem a podłożem. Wykonują, więc trudne zadanie i są nieustannie narażone na ewentualne uszkodzenia i przebicie. Niekiedy są one spowodowane przez elementy, które dosłownie „urwały się i odpadły z innych pojazdów”. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, szczególnie, gdy mamy duży i ciężki ładunek. Rodzi to wielkie niebezpieczeństwo, którego każdy z pewnością wolałby uniknąć. Z tego powodu naprawdę warto przyłożyć starań w zakresie sprawności pojazdu i odpowiedniego zabezpieczenia ładunku.